do kasy suma: 0,00 zł

Jak prać kołdrę syntetyczną i naturalną?

31-05-2021

Większość z nas regularnie zmienia poszewki i prześcieradła – w końcu nie ma nic przyjemniejszego niż zapach świeżej pościeli! Jednak raz na jakiś czas należy również wyprać kołdrę, którą zwykle po prostu przebieramy w nowe poszwy. Pranie kołder może być problematyczne, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Zawsze musi być ten pierwszy raz, dlaczego więc nie w tym miesiącu? Zapoznaj się z naszym praktycznym poradnikiem i dowiedz się, jak wyprać kołdrę syntetyczną i naturalną.

Jak często prać kołdrę?

Prać czy nie prać, oto jest pytanie. Oczywiście, że prać! W kołdrze mogą gromadzić się roztocza, które wywołują alergie i negatywnie wpływają na komfort snu, dlatego raz na jakiś czas należy przeprowadzić pranie. Samo wietrzenie nie sprawi, że pozbędziemy się roztoczy, tutaj musimy posiłkować się wodą. Częste pranie kołdry jest szczególnie zalecane w przypadku osób z alergiami. Częstotliwość prania warto też dopasować do pogody – szczególnie upalne noce sprzyjają poceniu, dlatego latem można prać kołdrę częściej niż zimą.

Kołdrę należy prać co najmniej 2 razy w roku, choć można to robić również raz na kwartał lub częściej. Choć niektórzy twierdzą, że pranie kołder prowadzi do ich odkształcania, w rzeczywistości czynność ta przedłuża czas użytkowania produktów. Dlaczego? Wypełnienie może po pewnym czasie zbić się w jednym miejscu (szczególnie w kołdrach z pierza i puchu), a podczas prania poruszamy wsad, który równomiernie rozkłada się w poszyciu.

Jak prać kołdrę w pralce?

Sposób prania zależy przede wszystkim od zastosowanego wypełnienia. Przed włożeniem kołdry do pralki zapoznaj się z metką od producenta, na której znajdziesz niezbędne informacje na temat temperatury prania i dopuszczalnych detergentów. Przed praniem upewnij się też, że w poszyciu nie ma żadnych dziur.

Kołdry dzielimy na:

    • Syntetyczne – wypełnione włóknami silikonowymi, włóknami poliestrowymi lub poliestrem silikonowanym. W zależności od producenta taką kołdrę można prać w 40°, a nawet w 95°. Do prania w wysokich temperaturach przeznaczone są przede wszystkim kołdry antyalergiczne, gdyż roztocza giną w temperaturze powyżej 55°C – im wyższa temperatura prania jest dopuszczalna, tym lepiej więc dla zdrowia. Do prania kołdry najlepiej stosować delikatne, hipoalergiczne środki piorące, rezygnując z tradycyjnych proszków, kapsułek i płynów do płukania.
    • Naturalne – wypełnione pierzem lub puchem. O ile poduszkę z pierza można bez problemu wyprać w domowej pralce, o tyle nie radzimy robić tego z kołdrą. Jej wymiary najczęściej nie pozwalają na wypranie w klasycznej pralce, nie mówiąc już o wirowaniu czy suszeniu w suszarce bębenkowej. A więc jak prać kołdrę z pierza? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie jej do profesjonalnej pralni.

Jak suszyć kołdrę?

Wiesz już, jak prać kołdrę w pralce. A co z suszeniem? Nie należy lekceważyć tego kroku, gdyż nieodpowiednio wysuszona kołdra może zmienić swój kształt, stracić puszystość lub zwilgotnieć. A przecież pierzemy kołdrę po to, by jej użytkowanie było jeszcze przyjemniejsze.

Piorąc kołdrę w pralce, pamiętaj o kilku zasadach:

      • Kołdrę syntetyczną możesz wirować w pralce – chyba że producent tego zabrania (patrz: metka).
      • Kołdrę syntetyczną możesz suszyć w suszarce bębenkowej – chyba że producent tego zabrania (patrz: metka). Jeśli producent zezwala na suszenie, pamiętaj, by robić to w obniżonej temperaturze.
      • Wyjmij kołdrę z pralki od razu po zakończeniu prania – przetrzymywanie mokrej kołdry w pralce może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych i powstawania ognisk pleśni, która nieprzyjemnie pachnie, nie sprzyja zdrowiu i jest trudna do usunięcia.
      • Rozwieś lub połóż kołdrę po odwirowaniu – pamiętaj przy tym, by nie narażać kołdry na nadmierny kontakt z promieniami słonecznymi, które mogą ją uszkodzić.

Jak już wspomnieliśmy, naturalne kołdry do prania w domowej pralce się nie nadają, dlatego w tym przypadku praniem i suszeniem powinna zająć się pralnia. Suszenie kołdry z pierza w domowych warunkach mogłoby trwać nawet kilka dni, a w tym czasie należałoby ją umieścić w ciepłym i przewiewnym miejscu oraz pamiętać, by przesypywać ją raz na godzinę.

Oczywiście pranie kołdry z pierza w domowych warunkach nie jest niemożliwe – o ile dysponujemy odpowiednio dużą pralką. Wymaga to jednak dużej cierpliwości i uważności, dlatego jeśli zależy Ci na zachowaniu wszystkich parametrów swojej naturalnej kołdry, zdecydowanie rekomendujemy wizytę w pralni.

Jak prać kołdrę syntetyczną i naturalną?
Projekt i wykonanie Fastlan.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl