do kasy suma: 0,00 zł

Jaką pościel dla alergika wybrać? Jak o nią dbać?

04-06-2021

Roztocza uwielbiają nasze łóżka. To właśnie dlatego objawy alergii na roztocza pojawiają się zwykle nad ranem – tuż po przebudzeniu. Aby zapewnić sobie komfortowy sen, warto wymienić pościel na antyalergiczną. Czym różni się pościel antyalergiczna od tradycyjnej, jaką wybrać i jak o nią dbać, by przez długi czas chroniła nas przed pasożytami?

Czym jest pościel antyalergiczna?

Kołdry i poduszki dla alergika to produkty adresowane do osób uczulonych na odchody roztoczy kurzu domowego. To właśnie odchody tych maleńkich pajęczaków zaliczamy do alergenów, które wywołują katar, chrypkę, kaszel, łzawienie oczu czy zmiany skórne. Pościel antyalergiczna, zwana też barierową, jest nasączona specjalnym środkiem eliminującym roztocza.

Klasyczna pościel nie ma takich właściwości, a jeśli jest wykonana z materiałów syntetycznych, ogranicza przepływ powietrza i sprzyja powstawaniu wilgotnego środowiska. W efekcie stwarzamy warunki idealne do rozwoju roztoczy, które uwielbiają bytować w ciepłych i wilgotnych miejscach.

Jaka jest najlepsza pościel dla alergika?

Wybierając pościel, zwróć uwagę na jej wypełnienie i certyfikat potwierdzający właściwości antyalergiczne. Najlepsza pościel dla alergika wykonana jest z materiałów syntetycznych, puchu lub jedwabiu.

Syntetyczna pościel jest stosunkowo tania i może być często prana w wysokich temperaturach (60-95°), co wspiera usuwanie roztoczy. W tym przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by kołdra dla alergików była nasączona środkiem, który eliminuje i hamuje rozwój roztoczy. Kołdra bez takiego środka może sprzyjać powstawaniu wilgotnego i ciepłego środowiska, czyli takiego, które uwielbiają pasożyty. Dużą popularnością cieszą się kołdry i poduszki antyalergiczne wypełnione poliestrem silikonowanym Hollow, który jest bezpieczny dla alergików i odporny na odkształcenia. Warto również szukać pościeli antyalergicznej z materiału barierowego Evolon®. Materiał ten nie przepuszcza alergenów, a przy tym jest oddychający i aksamitny w dotyku. Evolon® zatrzymuje ok. 97% cząstek o średnicy 1,0 µm (odchody roztoczy mają rozmiar 10-40 µm).

Pościel puchowa również nadaje się dla osób uczulonych na roztocza. Aby naturalna pościel była bezpieczna dla zdrowia, powinna być wykonana z czystego i wysterylizowanego w 120°C puchu gęsiego oraz wolna od substancji chemicznych. Zastosowany puch powinien być również nowy i najlepiej polski. Jaka jest najlepsza pościel puchowa dla alergika? Wysokiej jakości produkty oferuje firma YESSEN, która stosuje polski puch i antyroztoczową japońską tkaninę premium, zapewniając całkowitą barierowość przeciw roztoczom. Pościel antyalergiczna YESSEN jest już dostępna w naszym sklepie!

Ciekawą propozycją jest także pościel bawełniana z wypełnieniem jedwabnym. Pościel z jedwabiu ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne, dlatego chroni skórę podatną na uczulenia i nie zatrzymuje na swojej powierzchni kurzu. Jedwab ma zdolność do termoregulacji, dzięki czemu ciało się nie przegrzewa, a jego właściwości higroskopijne wpływają na komfortowy sen. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena i problematyczne pranie – jedwabiu nie można prać w wysokich temperaturach ani w pralce.

Jak dbać o pościel antyalergiczną?

Wiesz już, jaka pościel dla alergika będzie najlepsza. Czas dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o pościel, by cieszyć się komfortowym snem przez długi czas. Warto wprowadzić do swojej codzienności kilka zdrowych nawyków.

  1. Regularnie wietrz pościel – po przebudzeniu nie ściel łóżka, lecz otwórz okno i wpuść do środka świeże powietrze. Ścieleniem zajmij się dopiero godzinę później – kiedy pościel już dokładnie się przewietrzy.
  2. Wietrz pościel na świeżym powietrzu – co najmniej raz w tygodniu wywieś pościel na balkonie lub tarasie i pozwól promieniom słonecznym pozbyć się roztoczy.
  3. Zmieniaj poszewki 2 razy w miesiącu – możesz to robić częściej, zwłaszcza latem.
  4. Regularnie pierz kołdry i poduszki – roztocza giną w temperaturze powyżej 60°C. Jeśli producent nie dopuszcza takiej temperatury prania, przed wrzuceniem do pralki namaczaj kołdrę w wodzie z płynem Allergoff Wash.
  5. Zabezpiecz materac – po kilku latach użytkowania mogą w nim przebywać nawet 2 miliony roztoczy! Regularnie odkurzaj materac i raz na pół roku zabezpieczaj go środkiem neutralizującym roztocza, takim jak Allergoff Spray. Materac wymieniaj raz na 7 lat.

Rozpocznij walkę z alergenami, wybierając pościel antyalergiczną i wprowadzając zdrowe nawyki do swojej codzienności. Zarówno pościel, jak i preparaty chroniące przed roztoczami znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.

Jaką pościel dla alergika wybrać? Jak o nią dbać?
Projekt i wykonanie Fastlan.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl