do kasy suma: 0,00 zł

Alergia na roztocza kurzu domowego – jak pozbyć się alergenów?

04-06-2021

„Mnie to nie dotyczy, bo w moim domu nie ma roztoczy”. Jeśli tak właśnie pomyślałeś, musimy Cię niestety wyprowadzić z błędu. Roztocza są wszędzie – w Twoim domu, biurze i samochodzie. Każdy z nas dzieli z nimi przestrzeń, czasem zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Jak to możliwe? Roztocza są bardzo małe, dlatego nie możemy ich zobaczyć gołym okiem. Ale to nie znaczy, że nie istnieją. Wiedzą o tym najlepiej alergicy, którzy objawy alergii odczuwają najczęściej tuż po przebudzeniu. Czy można skutecznie neutralizować roztocza kurzu domowego? Sprawdź nasze ulubione metody!

Jak wyglądają roztocza?

Każdy o nich słyszał, lecz nikt ich nie widział. To dlatego, że roztocza domowe są bardzo małe – tak małe, że nasze oczy nie są w stanie ich dostrzec. Ich rozmiar to 0,1-0,5 mm, a głównym pożywieniem roztoczy jest ludzki naskórek – to dlatego tak bardzo lubią zamieszkiwać nasze domy, a szczególnie sypialnie. Jak wyglądają roztocza? To maleńkie pajęczaki, które same w sobie nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Problemem są dopiero ich odchody, które zaliczamy do silnych alergenów.

Alergia na roztocza kurzu domowego objawia się m.in. kaszlem, katarem, chrypką, łzawieniem oczu, dusznościami i zmianami skórnymi. Objawy te nasilają się szczególnie rano, tuż po przebudzeniu i ustępują po wyjściu z domu. Z nasilonymi objawami alergik ma do czynienia również w trakcie sprzątania, czyli wtedy, gdy nadmiernie wdycha kurz domowy.

Domowe sposoby na roztocza

Podstawowym elementem walki z roztoczami jest sukcesywne neutralizowanie roztoczy z naszego otoczenia. Roztocza nie znikną, jeśli nie zaczniemy ich zwalczać. Domowe sposoby na roztocza nie są skomplikowane, lecz wymagają wyrobienia nowych nawyków. Sprawdź, co warto zmienić w swojej codzienności, by znacząco zmniejszyć ilość alergenów występujących w Twoim otoczeniu.

    1. Częste pranie i wietrzenie pościeli – roztocza giną w temperaturze powyżej 60°C, dlatego częste pranie kołdry, poduszek, prześcieradła, poszewek i narzut jest skutecznym sposobem na walkę z pasożytem. Pościel zmieniaj co najmniej raz na 2 tygodnie i pamiętaj o codziennym wietrzeniu – o każdej porze roku. Aby jeszcze lepiej zadbać o komfort swojego snu, warto zaopatrzyć się w pościel antyalergiczną, która nie pochłania kurzu, przeciwdziała rozwijaniu się roztoczy i może być prana w wysokich temperaturach.
    2. Pierz pluszaki, dywany i zasłony – często zapominamy, że te elementy są siedliskami kurzu. Chroń swoje dziecko, piorąc pluszowe zabawki w wysokich temperaturach lub zmień je na takie wykonane z materiałów niepochłaniających kurzu. Nie zapominaj również o tym, że roztocza uwielbiają dywany i zasłony, dlatego regularnie wrzucaj je do pralki, wietrz lub oddawaj do czyszczenia. W miarę możliwości całkowicie zrezygnuj z dywanów lub zastąp je takimi z krótkim włosiem. Zamiast grubych zasłon możesz natomiast wybrać żaluzje lub rolety zewnętrzne.
    3. Otwieraj okna – w przeciwieństwie do ludzi roztocza lubią sezon jesienno-zimowy, ponieważ wtedy odkręcamy kaloryfery i zamykamy okna, stwarzając idealne warunki do rozwoju pasożytów. Pamiętaj więc o tym, by każdego dnia wietrzyć dom, bez względu na porę roku, a także wpuszczać do wnętrza promienie słoneczne, które zabijają roztocza. Jeśli mieszkasz w mieście o dużym zanieczyszczeniu powietrza, możesz wspomagać swoje zdrowie urządzeniami, takimi jak oczyszczacz powietrza z filtrem przeciwpyłkowym czy nawilżacz powietrza, który ułatwia utrzymywanie optymalnej wilgotności we wnętrzu. W naszym sklepie znajdziesz również urządzenia 2w1, które oczyszczają i nawilżają powietrze.
    4. Przestań ścielić łóżko – choć brzmi to kontrowersyjnie, ścielenie łóżka tuż po przebudzeniu nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Starannie pościelone łóżko stwarza idealne warunki do rozwoju roztoczy, które doskonale czują się w ciepłej i wilgotnej pościeli. Zamiast ścielić łóżko, otwórz okno i wpuść do środka świeże powietrze oraz promienie słoneczne. Jeśli już musisz pościelić łóżko, zrób to co najmniej godzinę po przebudzeniu.

Środki roztoczobójcze

Domowe sposoby na roztocza warto uzupełniać, stosując skuteczne środki zabijające pasożyty. Najlepszym wyborem będą produkty z atestem PZH, które są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nowoczesne środki roztoczobójcze nie mają nic wspólnego z trującymi chemikaliami, dlatego można je bezpiecznie stosować w każdym domu. Najwygodniejsze w użyciu są preparaty w spreju i płynie marki Allergoff.

Allergoff Spray chroni przed chorobotwórczym działaniem alergenów roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych. Preparat zmienia budowę chemiczną alergenu, sklejając drobiny kurzu w nielotne cząsteczki. Może być stosowany w domu, biurze i samochodzie do neutralizowania alergenów z pościeli, pluszowych zabawek, tapicerek, pościeli, zasłon, dywanów czy legowisk zwierząt. Po jednym użyciu preparat chroni powierzchnię przez 6 miesięcy.

Allergoff Wash to płyn do usuwania alergenów i pasożytów z tkanin – idealny do materiałów, które muszą być prane w niskich temperaturach. W związku z tym, że roztocza giną dopiero w 60°C, preparat umożliwia zabezpieczenie delikatnych tkanin przed pasożytami. Stosowanie jest proste: wystarczy rozpuścić zawartość saszetki w 20 litrach wody i przez 30 minut namaczać tkaninę w roztworze. Następnie wrzucamy odzież do pralki i pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Zmień codzienne nawyki, by skutecznie walczyć z alergenami. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz najlepsze produkty antyalergiczne, dzięki którym zwiększysz jakość i komfort swojego życia!

Alergia na roztocza kurzu domowego – jak pozbyć się alergenów?
Projekt i wykonanie Fastlan.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl